Ingredients
Split Matpe Beans (Urad Dal) (62%), Water, Coriander Leaves (6%), Coconut, Green Chillies, Salt, Corn Oil, Spices, Curry Leaves, Asafoetida, Sodium Bicarbonate.
Claims
- Vegetarian
170 Calories Per Serving*
| Total Fat | 10 g |
| Saturated Fat | 2 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Sodium | 610 mg |
| Total Carbohydrate | 14 g |
| Dietary Fiber | 1 g |
| Protein | 6 g |
| Vitamin A | 0 % |
| Vitamin C | 2 % |
| Calcium | 6 % |
| Iron | 10 % |
Deep
Deep Udupi South Indian Vegetarian Cuisine Mendu Vada Crispy, Golden Lentil Fritters - 8 Count
Net Wt 0.6 lb
$3.37 each
Sorry, this item is not available in your area.
0 in basket
Ingredients
Split Matpe Beans (Urad Dal) (62%), Water, Coriander Leaves (6%), Coconut, Green Chillies, Salt, Corn Oil, Spices, Curry Leaves, Asafoetida, Sodium Bicarbonate.
Claims
- Vegetarian
170 Calories Per Serving*
| Total Fat | 10 g |
| Saturated Fat | 2 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Sodium | 610 mg |
| Total Carbohydrate | 14 g |
| Dietary Fiber | 1 g |
| Protein | 6 g |
| Vitamin A | 0 % |
| Vitamin C | 2 % |
| Calcium | 6 % |
| Iron | 10 % |