Ingredients
Alaska Pollock, Rice Flour, Vegetable Oil (Cottonseed and/or Soybean), Beer (Water, Barley Malt, Corn, Hops, Yeast), Water, Enriched Bleached Wheat Flour (Flour, Niacin, Iron, Thiamin Mononitrate, Riboflavin, Folic Acid), Tapioca Dextrin, less than 2% of: Modified Corn Starch, Sugar, Salt, Yellow Corn Flour, Baking Powder (Baking Soda, Sodium Aluminum Phosphate), Dextrose, Soy Lecithin, Xanthan Gum, Colored with Paprika and Turmeric Extracts, Whey, Sunflower Lecithin, Sodium Tripolyphosphate (to retain fish moisture), TBHQ (to protect Flavor).
Claims
- No Artificial Colors
- No Artificial Flavors
- Pescatarian
240 Calories Per Serving*
| Total Fat | 14 GRM |
| Saturated Fat | 1 GRM |
| Polyunsaturated Fat | 3.5 g |
| Monounsaturated Fat | 8 g |
| Cholesterol | 25 MGM |
| Sodium | 450 MGM |
| Total Carbohydrate | 18 GRM |
| Dietary Fiber | 1 GRM |
| Sugars | 0 GRM |
| Protein | 10 GRM |
| Calcium | 0 % |
| Iron | 0 % |
Gorton's Beer Battered Fish Fillets - 10 Fillets
Ingredients
Alaska Pollock, Rice Flour, Vegetable Oil (Cottonseed and/or Soybean), Beer (Water, Barley Malt, Corn, Hops, Yeast), Water, Enriched Bleached Wheat Flour (Flour, Niacin, Iron, Thiamin Mononitrate, Riboflavin, Folic Acid), Tapioca Dextrin, less than 2% of: Modified Corn Starch, Sugar, Salt, Yellow Corn Flour, Baking Powder (Baking Soda, Sodium Aluminum Phosphate), Dextrose, Soy Lecithin, Xanthan Gum, Colored with Paprika and Turmeric Extracts, Whey, Sunflower Lecithin, Sodium Tripolyphosphate (to retain fish moisture), TBHQ (to protect Flavor).
Claims
- No Artificial Colors
- No Artificial Flavors
- Pescatarian
240 Calories Per Serving*
| Total Fat | 14 GRM |
| Saturated Fat | 1 GRM |
| Polyunsaturated Fat | 3.5 g |
| Monounsaturated Fat | 8 g |
| Cholesterol | 25 MGM |
| Sodium | 450 MGM |
| Total Carbohydrate | 18 GRM |
| Dietary Fiber | 1 GRM |
| Sugars | 0 GRM |
| Protein | 10 GRM |
| Calcium | 0 % |
| Iron | 0 % |