Ingredients
Enriched Bleached Flour (Wheat Flour, Malted Barley Flour, Niacin, Reduced Iron, Thiamine Mononitrate, Riboflavin and Folic Acid), Water, Vegetable Shortening (Partially Hydrogenated Soybean and/or Cottonseed Oils or Palm Oil or Corn Oil), contains 2% or less of the following: Salt, Baking Powder, Distilled Mono and Diglycerides, Calcium Propionate, Sorbic Acid, Gum Blend, Fumaric Acid, Sugar, Dough Relaxer (Sodium Metabisulfite, Corn Starch, Microcrystalline Cellulose, Dicalcium Phosphate).
Claims
- No Artificial Colors
- No Artificial Flavors
- Only Naturally Sweetened
140 Calories Per Serving*
| Total Fat | 3.5 g |
| Saturated Fat | 2 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Sodium | 270 mg |
| Total Carbohydrate | 22 g |
| Dietary Fiber | 1 g |
| Sugars | 0 g |
| Protein | 3 g |
| Vitamin A | 0 % |
| Vitamin C | 1 % |
| Calcium | 6 % |
| Iron | 8 % |
La Banderita Tortillas, Flour, Large, Soft Taco - 20 Ounces
Ingredients
Enriched Bleached Flour (Wheat Flour, Malted Barley Flour, Niacin, Reduced Iron, Thiamine Mononitrate, Riboflavin and Folic Acid), Water, Vegetable Shortening (Partially Hydrogenated Soybean and/or Cottonseed Oils or Palm Oil or Corn Oil), contains 2% or less of the following: Salt, Baking Powder, Distilled Mono and Diglycerides, Calcium Propionate, Sorbic Acid, Gum Blend, Fumaric Acid, Sugar, Dough Relaxer (Sodium Metabisulfite, Corn Starch, Microcrystalline Cellulose, Dicalcium Phosphate).
Claims
- No Artificial Colors
- No Artificial Flavors
- Only Naturally Sweetened
140 Calories Per Serving*
| Total Fat | 3.5 g |
| Saturated Fat | 2 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Sodium | 270 mg |
| Total Carbohydrate | 22 g |
| Dietary Fiber | 1 g |
| Sugars | 0 g |
| Protein | 3 g |
| Vitamin A | 0 % |
| Vitamin C | 1 % |
| Calcium | 6 % |
| Iron | 8 % |