Ingredients
Whole Wheat Flour Water Sugar Glycerin Interesterified Soybean Oil Contains 2% or Less: Sodium Aluminum Phosphate Potassium Bicarbonate Sodium Bicarbonate Corn Starch Calcium Sulfate Ammonium Glutamate Enzymes Mono- and Diglycerides Salt Hydrogenated Cottonseed Oil Carboxymethylcellulose Potassium Sorbate and Calcium Propionate (to Preserve Freshness) Fumaric Acid Sodium Metabisulfite
Claims
- No Artificial Colors
- No Artificial Flavors
- Only Naturally Sweetened
- Whole Grains
130 Calories Per Serving*
| Total Fat | 2 g |
| Saturated Fat | 1 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Sodium | 140 mg |
| Total Carbohydrate | 24 g |
| Dietary Fiber | 3 g |
| Sugars | 3 g |
| Protein | 4 g |
| Vitamin A | 0 % |
| Vitamin C | 0 % |
| Calcium | 6 % |
| Iron | 6 % |
Ortega Tortillas, Whole Wheat, 8-Inch - 16 Ounces
Ingredients
Whole Wheat Flour Water Sugar Glycerin Interesterified Soybean Oil Contains 2% or Less: Sodium Aluminum Phosphate Potassium Bicarbonate Sodium Bicarbonate Corn Starch Calcium Sulfate Ammonium Glutamate Enzymes Mono- and Diglycerides Salt Hydrogenated Cottonseed Oil Carboxymethylcellulose Potassium Sorbate and Calcium Propionate (to Preserve Freshness) Fumaric Acid Sodium Metabisulfite
Claims
- No Artificial Colors
- No Artificial Flavors
- Only Naturally Sweetened
- Whole Grains
130 Calories Per Serving*
| Total Fat | 2 g |
| Saturated Fat | 1 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Sodium | 140 mg |
| Total Carbohydrate | 24 g |
| Dietary Fiber | 3 g |
| Sugars | 3 g |
| Protein | 4 g |
| Vitamin A | 0 % |
| Vitamin C | 0 % |
| Calcium | 6 % |
| Iron | 6 % |