Ingredients
Water, Sugar, Corn Maltodextrin, Milk Protein Concentrate, High Oleic Safflower Oil, Canola Oil, Short-Chain Fructooligosaccharides, Soy Protein Isolate, Soy Fiber; less than 0.5% of: Natural and Artificial Flavor, Potassium Chloride, Magnesium Phosphate, Potassium Citrate, Calcium Phosphate, Calcium Carbonate, Tuna Oil, Potassium Phosphate, Choline Chloride, Salt, Ascorbic Acid, Soy Lecithin, Monoglycerides, Carrageenan, Potassium Hydroxide, M-Inositol, Taurine, Ferrous Sulfate, Dl-Alpha-Tocopheryl Acetate, L-Carnitine, Zinc Sulfate, Calcium Pantothenate, Niacinamide, FD&C Red #3, Manganese Sulfate, Thiamine Chloride, Hydrochloride, Pyridoxine Hydrochloride, Riboflavin, Lutein, Cupric Sulfate, Vitamin A Palmitate, Folic Acid, Chromium Chloride, Biotin, Sodium Selenate, Sodium Molybdate, Potassium Iodide, Phylloquinone, Vitamin D3 and Cyanocobalamin.
Claims
- Gluten Free
- No Artificial Preservatives
- Only Naturally Sweetened
- Prebiotics
220 Calories Per Serving*
| Total Fat | 9 g |
| Saturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Cholesterol | 5 mg |
| Sodium | 90 mg |
| Total Carbohydrate | 33 g |
| Dietary Fiber | 3 g |
| Sugars | 18 g |
| Protein | 7 g |
| Vitamin A | 15 % |
| Vitamin C | 25 % |
| Calcium | 25 % |
| Iron | 15 % |
PediaSure Grow & Gain with Fiber Shake, Strawberry - 6 Each
Ingredients
Water, Sugar, Corn Maltodextrin, Milk Protein Concentrate, High Oleic Safflower Oil, Canola Oil, Short-Chain Fructooligosaccharides, Soy Protein Isolate, Soy Fiber; less than 0.5% of: Natural and Artificial Flavor, Potassium Chloride, Magnesium Phosphate, Potassium Citrate, Calcium Phosphate, Calcium Carbonate, Tuna Oil, Potassium Phosphate, Choline Chloride, Salt, Ascorbic Acid, Soy Lecithin, Monoglycerides, Carrageenan, Potassium Hydroxide, M-Inositol, Taurine, Ferrous Sulfate, Dl-Alpha-Tocopheryl Acetate, L-Carnitine, Zinc Sulfate, Calcium Pantothenate, Niacinamide, FD&C Red #3, Manganese Sulfate, Thiamine Chloride, Hydrochloride, Pyridoxine Hydrochloride, Riboflavin, Lutein, Cupric Sulfate, Vitamin A Palmitate, Folic Acid, Chromium Chloride, Biotin, Sodium Selenate, Sodium Molybdate, Potassium Iodide, Phylloquinone, Vitamin D3 and Cyanocobalamin.
Claims
- Gluten Free
- No Artificial Preservatives
- Only Naturally Sweetened
- Prebiotics
220 Calories Per Serving*
| Total Fat | 9 g |
| Saturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Cholesterol | 5 mg |
| Sodium | 90 mg |
| Total Carbohydrate | 33 g |
| Dietary Fiber | 3 g |
| Sugars | 18 g |
| Protein | 7 g |
| Vitamin A | 15 % |
| Vitamin C | 25 % |
| Calcium | 25 % |
| Iron | 15 % |