Ingredients
White Hominy Prepared with Water and Salt, Sodium Bisulfite Added to Promote Color Retention.
Claims
- Vegan
- Vegetarian
- No Artificial Colors
- No Artificial Flavors
- Unsweetened
- Plant Based
- FODMAP
- Pescatarian
90 Calories Per Serving*
| Total Fat | 2 g |
| Saturated Fat | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Sodium | 430 mg |
| Total Carbohydrate | 14 g |
| Dietary Fiber | 4 g |
| Sugars | 4 g |
| Protein | 3 g |
| Vitamin A | 2 % |
| Vitamin C | 0 % |
| Calcium | 0 % |
| Iron | 2 % |
El Mexicano
El Mexicano Hominy, White - 30 Ounces
Net Wt 2.16 lb
$2.50 each
SNAP
Sorry, this item is not available in your area.
0 in basket
White Hominy, Water and Iodized Salt.
Ingredients
White Hominy Prepared with Water and Salt, Sodium Bisulfite Added to Promote Color Retention.
Claims
- Vegan
- Vegetarian
- No Artificial Colors
- No Artificial Flavors
- Unsweetened
- Plant Based
- FODMAP
- Pescatarian
90 Calories Per Serving*
| Total Fat | 2 g |
| Saturated Fat | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Sodium | 430 mg |
| Total Carbohydrate | 14 g |
| Dietary Fiber | 4 g |
| Sugars | 4 g |
| Protein | 3 g |
| Vitamin A | 2 % |
| Vitamin C | 0 % |
| Calcium | 0 % |
| Iron | 2 % |