Ingredients
Alaska Pollock, Enriched Bleached Wheat Flour (Flour, Niacin, Iron, Thiamin Mononitrate, Riboflavin, Folic Acid), Vegetable Oil (Cottonseed and/or Soybean, Water, Yellow Corn Flour, Modified Corn Starch, less than 2% of: Sugar, Dehydrated Potato (Potatoes, Mono and Diglycerides), Dextrose, Salt, Yeast, Whey, Baking Powder (Baking Soda, Sodium Aluminum Phosphate), Maltodextrin, Hydroxypropyl Methylcellulose, Modified Tapioca Starch, Colored with Paprika, Annatto, and Turmeric Extracts, Natural Flavoring, Sodium Tripolyphosphate (to retain fish moisture), TBHQ (to protect flavor).
Claims
- No Artificial Colors
- No Artificial Flavors
- Kosher
240 Calories Per Serving*
| Total Fat | 13 GRM |
| Saturated Fat | 1 GRM |
| Polyunsaturated Fat | 8 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Cholesterol | 20 MGM |
| Sodium | 530 MGM |
| Total Carbohydrate | 21 GRM |
| Dietary Fiber | 2 GRM |
| Sugars | 4 GRM |
| Protein | 10 GRM |
| Calcium | 2 % |
| Iron | 0 % |
Gorton's Potato Crunch 100% Whole Breaded Fish Fillets - 10 Fillets
Pollock Fillets, Breadcrumb Coating: Wheat Flour, Water, Sugar, Dehydrated Potato, Corn Starch, Salt, Yeast, Whey, Maltodextrin, Baking Powder (Baking Soda, Cream of Tartar), Natural Flavor, Vegetable Oil: Canola and/or Soybean Oil. 100% whole fillets (Not minced)
Ingredients
Alaska Pollock, Enriched Bleached Wheat Flour (Flour, Niacin, Iron, Thiamin Mononitrate, Riboflavin, Folic Acid), Vegetable Oil (Cottonseed and/or Soybean, Water, Yellow Corn Flour, Modified Corn Starch, less than 2% of: Sugar, Dehydrated Potato (Potatoes, Mono and Diglycerides), Dextrose, Salt, Yeast, Whey, Baking Powder (Baking Soda, Sodium Aluminum Phosphate), Maltodextrin, Hydroxypropyl Methylcellulose, Modified Tapioca Starch, Colored with Paprika, Annatto, and Turmeric Extracts, Natural Flavoring, Sodium Tripolyphosphate (to retain fish moisture), TBHQ (to protect flavor).
Claims
- No Artificial Colors
- No Artificial Flavors
- Kosher
240 Calories Per Serving*
| Total Fat | 13 GRM |
| Saturated Fat | 1 GRM |
| Polyunsaturated Fat | 8 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Cholesterol | 20 MGM |
| Sodium | 530 MGM |
| Total Carbohydrate | 21 GRM |
| Dietary Fiber | 2 GRM |
| Sugars | 4 GRM |
| Protein | 10 GRM |
| Calcium | 2 % |
| Iron | 0 % |