Ingredients
Whole Grain Oats (Organic), Cane Sugar (Organic), Hazelnut Butter (Organic), Whole Oat Flour (Organic), Expeller Pressed Sunflower Oil (Organic), Hazelnuts, Semisweet Chocolate (Organic), (Cane Sugar (Organic), Chocolate (Organic), Cocoa Butter (Organic), Soy Lecithin (Organic), Vanilla Extract (Organic)), Sunflower Seeds(Organic), Pumpkin Seeds (Organic), Honey (Organic), Chocolate (Fair Trade Certified by Fair Trade USA. Fair Trade Ingredients Total 7.25 of Product, Sea Salt, Rosemary Extract For Freshness.
Claims
- Gluten Free
- Organic
- Non GMO
- Vital Clean
- Pescatarian
- Kosher
130 Calories Per Serving*
| Total Fat | 7 GRM |
| Saturated Fat | 1 GRM |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 4.5 g |
| Cholesterol | 0 MGM |
| Sodium | 55 MGM |
| Total Carbohydrate | 16 GRM |
| Dietary Fiber | 2 GRM |
| Sugars | 6 GRM |
| Protein | 3 GRM |
| Calcium | 0 % |
| Iron | 4 % |
Bear Naked Granola, Organic, Dark Chocolate Hazelnut Butter - 8.6 Ounces
Certified Gluten-Free. USDA Organic. Certified Organic by Quality Assurance International. Non GMO Project verified. nongmoproject.org. Cluster. Fair trade cocoa. Feed what's ahead with Dark Chocolate & Hazelnut Butter. bearnaked.com. how2recycle.info.
Ingredients
Whole Grain Oats (Organic), Cane Sugar (Organic), Hazelnut Butter (Organic), Whole Oat Flour (Organic), Expeller Pressed Sunflower Oil (Organic), Hazelnuts, Semisweet Chocolate (Organic), (Cane Sugar (Organic), Chocolate (Organic), Cocoa Butter (Organic), Soy Lecithin (Organic), Vanilla Extract (Organic)), Sunflower Seeds(Organic), Pumpkin Seeds (Organic), Honey (Organic), Chocolate (Fair Trade Certified by Fair Trade USA. Fair Trade Ingredients Total 7.25 of Product, Sea Salt, Rosemary Extract For Freshness.
Claims
- Gluten Free
- Organic
- Non GMO
- Vital Clean
- Pescatarian
- Kosher
130 Calories Per Serving*
| Total Fat | 7 GRM |
| Saturated Fat | 1 GRM |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 4.5 g |
| Cholesterol | 0 MGM |
| Sodium | 55 MGM |
| Total Carbohydrate | 16 GRM |
| Dietary Fiber | 2 GRM |
| Sugars | 6 GRM |
| Protein | 3 GRM |
| Calcium | 0 % |
| Iron | 4 % |