Ingredients
Whole Oat Flour Oat Bran Evaporated Cane Juice Yellow Corn Meal Corn Flour Kashi Seven Whole Grains & Sesame Flour (Whole: Oats, Long Grain Brown Rice, Rye, Hard Red Winter Wheat, Triticale, Buckwheat, Barley, Sesame Seeds) Oat Fiber Wheat Germ Honey Salt Decaffeinate Green Tea Extract Sodium Bicarbonate Alpha Tocopherol Acetate (Natural Vitamin E) Ascorbic Acid (Vitamin C) Natural Flavor Activin Grape Seed Extract Decaffeinate White Tea Extract Turmeric for Color Pyridoxine Hydrochloride (Vitamin B6) Ferrous Fumarate Zinc Oxide Beta Carotene (a Source of Vitamin A) Folic Acid Vitamin B12
Claims
- Organic
- Non GMO
- Vital Clean
- Ancient Grains
- Pescatarian
- Kosher
150 Calories Per Serving*
| Total Fat | 2 GRM |
| Saturated Fat | 0 GRM |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Cholesterol | 0 MGM |
| Sodium | 110 MGM |
| Total Carbohydrate | 32 GRM |
| Dietary Fiber | 5 GRM |
| Sugars | 7 GRM |
| Protein | 4 GRM |
| Vitamin A | 0 % |
| Vitamin C | 0 % |
| Calcium | 0 % |
| Iron | 6 % |
Kashi Oat Cereal, Organic, Honey Toasted - 1.4 Ounces
Ingredients
Whole Oat Flour Oat Bran Evaporated Cane Juice Yellow Corn Meal Corn Flour Kashi Seven Whole Grains & Sesame Flour (Whole: Oats, Long Grain Brown Rice, Rye, Hard Red Winter Wheat, Triticale, Buckwheat, Barley, Sesame Seeds) Oat Fiber Wheat Germ Honey Salt Decaffeinate Green Tea Extract Sodium Bicarbonate Alpha Tocopherol Acetate (Natural Vitamin E) Ascorbic Acid (Vitamin C) Natural Flavor Activin Grape Seed Extract Decaffeinate White Tea Extract Turmeric for Color Pyridoxine Hydrochloride (Vitamin B6) Ferrous Fumarate Zinc Oxide Beta Carotene (a Source of Vitamin A) Folic Acid Vitamin B12
Claims
- Organic
- Non GMO
- Vital Clean
- Ancient Grains
- Pescatarian
- Kosher
150 Calories Per Serving*
| Total Fat | 2 GRM |
| Saturated Fat | 0 GRM |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Cholesterol | 0 MGM |
| Sodium | 110 MGM |
| Total Carbohydrate | 32 GRM |
| Dietary Fiber | 5 GRM |
| Sugars | 7 GRM |
| Protein | 4 GRM |
| Vitamin A | 0 % |
| Vitamin C | 0 % |
| Calcium | 0 % |
| Iron | 6 % |