Ingredients
Water, Blend of Natural Oils (Canola, Soy, Flaxseed and Olive), Vinegar, Sugar, Egg Yolks, Food Starch Modified*, contains less than 2% of Natural Plant Sterols*, Egg Whites, Tapioca Maltodextrin*, Xanthan Gum*, Salt, Inactivated Yeast*, Lemon Juice, Mustard, Calcium Disodium EDTA*, Sodium Benzoate*, Sodium Acid Sulfate*, TBHQ* and Potassium Sorbate* to protect flavor, Vitamin E Acetate*, Oleoresin Paprika and Beta-Carotene Color*. *Ingredients not in regular Mayonnaise.
Claims
- Gluten Free
- FODMAP
- Pescatarian
- Kosher
50 Calories Per Serving*
| Total Fat | 5 GRM |
| Saturated Fat | 0 GRM |
| Polyunsaturated Fat | 1.5 g |
| Monounsaturated Fat | 2.5 g |
| Cholesterol | 5 MGM |
| Sodium | 130 MGM |
| Total Carbohydrate | 2 GRM |
| Protein | 0 GRM |
Smart Balance Dressing, Light Mayonnaise - 16 Fluid Ounces
Ingredients
Water, Blend of Natural Oils (Canola, Soy, Flaxseed and Olive), Vinegar, Sugar, Egg Yolks, Food Starch Modified*, contains less than 2% of Natural Plant Sterols*, Egg Whites, Tapioca Maltodextrin*, Xanthan Gum*, Salt, Inactivated Yeast*, Lemon Juice, Mustard, Calcium Disodium EDTA*, Sodium Benzoate*, Sodium Acid Sulfate*, TBHQ* and Potassium Sorbate* to protect flavor, Vitamin E Acetate*, Oleoresin Paprika and Beta-Carotene Color*. *Ingredients not in regular Mayonnaise.
Claims
- Gluten Free
- FODMAP
- Pescatarian
- Kosher
50 Calories Per Serving*
| Total Fat | 5 GRM |
| Saturated Fat | 0 GRM |
| Polyunsaturated Fat | 1.5 g |
| Monounsaturated Fat | 2.5 g |
| Cholesterol | 5 MGM |
| Sodium | 130 MGM |
| Total Carbohydrate | 2 GRM |
| Protein | 0 GRM |