Ingredients
Water, Enriched Unbleached Wheat Flour (Wheat Flour, Malted Barley Flour, Niacin, Reduced Iron, Thiamin Mononitrate, Riboflavin and Folic Acid), Grain Blend (Steel Cut Oats, Soft White Wheat Flakes, Triticale Flakes, Barley Flakes, Steel Cut Wheat, Oat Flakes, Rye Flakes, Amaranth, Flax Seeds, Wheat Germ, Whole Grain Corn Meal), Whole Wheat Flour, Yeast, Sugar, Contains 2% or Less of Each of the Following: Cornmeal, Parboiled Brown Rice, Vegetable Oil (Canola and/or Soy), Vital Wheat Gluten, Salt, Cultured Wheat Flour, Distilled Vinegar, Baking Powder (Sodium Acid Pyrophosphate, Sodium, Bicarbonate, Cornstarch, Monocalcium Phosphate), Ascorbic Acid, Enzymes, Potassium Sorbate (Mold Inhibitor).
Claims
- Vegan
- Ancient Grains
- Whole Grains
- Pescatarian
- Kosher
150 Calories Per Serving*
| Total Fat | 2 GRM |
| Saturated Fat | 0 GRM |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Cholesterol | 0 MGM |
| Sodium | 200 MGM |
| Total Carbohydrate | 28 GRM |
| Dietary Fiber | 3 GRM |
| Sugars | 2 GRM |
| Protein | 6 GRM |
| Calcium | 2 % |
| Iron | 10 % |
Franz Franz Nine Grain English Muffin 6's - 6 Muffins
Ingredients
Water, Enriched Unbleached Wheat Flour (Wheat Flour, Malted Barley Flour, Niacin, Reduced Iron, Thiamin Mononitrate, Riboflavin and Folic Acid), Grain Blend (Steel Cut Oats, Soft White Wheat Flakes, Triticale Flakes, Barley Flakes, Steel Cut Wheat, Oat Flakes, Rye Flakes, Amaranth, Flax Seeds, Wheat Germ, Whole Grain Corn Meal), Whole Wheat Flour, Yeast, Sugar, Contains 2% or Less of Each of the Following: Cornmeal, Parboiled Brown Rice, Vegetable Oil (Canola and/or Soy), Vital Wheat Gluten, Salt, Cultured Wheat Flour, Distilled Vinegar, Baking Powder (Sodium Acid Pyrophosphate, Sodium, Bicarbonate, Cornstarch, Monocalcium Phosphate), Ascorbic Acid, Enzymes, Potassium Sorbate (Mold Inhibitor).
Claims
- Vegan
- Ancient Grains
- Whole Grains
- Pescatarian
- Kosher
150 Calories Per Serving*
| Total Fat | 2 GRM |
| Saturated Fat | 0 GRM |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Cholesterol | 0 MGM |
| Sodium | 200 MGM |
| Total Carbohydrate | 28 GRM |
| Dietary Fiber | 3 GRM |
| Sugars | 2 GRM |
| Protein | 6 GRM |
| Calcium | 2 % |
| Iron | 10 % |