Ingredients
Sugar Corn Flour Blend (Whole Grain Yellow Corn Flour, Degerminated Yellow Corn Flour) Wheat Flour Whole Grain Oat Flour Oat Fiber Modified Food Starch Soluble Corn Fiber Contains 2% or Less of Hydrogenated Vegetable Oil (Coconut, Soybean and/or Cottonseed) Salt Natural Flavor Red 40 Turmeric Extract Color Yellow 6 Blue 1 Annatto Extract Color BHT for Freshness
Claims
- Kosher
150 Calories Per Serving*
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Cholesterol | 2 MGM |
| Sodium | 201 MGM |
| Total Carbohydrate | 31 GRM |
| Sugars | 16 GRM |
| Protein | 5 GRM |
| Vitamin A | 15 % |
| Vitamin C | 25 % |
| Calcium | 15 % |
| Iron | 25 % |
Froot Loops
Froot Loops Cereal, Family Size - 21.7 Ounces
Net Wt 1.68 lb
Sorry, this item is not available in your area.
Let's see if this item is available in your area..
Ingredients
Sugar Corn Flour Blend (Whole Grain Yellow Corn Flour, Degerminated Yellow Corn Flour) Wheat Flour Whole Grain Oat Flour Oat Fiber Modified Food Starch Soluble Corn Fiber Contains 2% or Less of Hydrogenated Vegetable Oil (Coconut, Soybean and/or Cottonseed) Salt Natural Flavor Red 40 Turmeric Extract Color Yellow 6 Blue 1 Annatto Extract Color BHT for Freshness
Claims
- Kosher
150 Calories Per Serving*
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Cholesterol | 2 MGM |
| Sodium | 201 MGM |
| Total Carbohydrate | 31 GRM |
| Sugars | 16 GRM |
| Protein | 5 GRM |
| Vitamin A | 15 % |
| Vitamin C | 25 % |
| Calcium | 15 % |
| Iron | 25 % |