Ingredients
Minced Alaska Pollock Enriched Bleached Wheat Flour (Flour, Niacin, Iron, Thiamin Mononitrate, Riboflavin, Folic Acid) Vegetable Oil (Cottonseed and/or Soybean) Water Yellow Corn Flour Less than 2% of: Sugar Dextrose Salt Whey Baking Powder (Baking Soda, Sodium Aluminum Phosphate) Yeast Onion Powder Natural Flavor Sodium Tripolyphosphate (to Retain Fish Moisture) TBHQ (to Protect Flavor)
Claims
- No Artificial Colors
- No Artificial Flavors
- Vital Clean
- Pescatarian
- Kosher
180 Calories Per Serving*
| Total Fat | 8 GRM |
| Saturated Fat | 1 GRM |
| Polyunsaturated Fat | 2.5 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Cholesterol | 20 MGM |
| Sodium | 310 MGM |
| Total Carbohydrate | 18 GRM |
| Dietary Fiber | 1 GRM |
| Sugars | 1 GRM |
| Protein | 8 GRM |
| Calcium | 2 % |
| Iron | 0 % |
Gorton's Fish Sticks Value Pack - 44 Count
Ingredients
Minced Alaska Pollock Enriched Bleached Wheat Flour (Flour, Niacin, Iron, Thiamin Mononitrate, Riboflavin, Folic Acid) Vegetable Oil (Cottonseed and/or Soybean) Water Yellow Corn Flour Less than 2% of: Sugar Dextrose Salt Whey Baking Powder (Baking Soda, Sodium Aluminum Phosphate) Yeast Onion Powder Natural Flavor Sodium Tripolyphosphate (to Retain Fish Moisture) TBHQ (to Protect Flavor)
Claims
- No Artificial Colors
- No Artificial Flavors
- Vital Clean
- Pescatarian
- Kosher
180 Calories Per Serving*
| Total Fat | 8 GRM |
| Saturated Fat | 1 GRM |
| Polyunsaturated Fat | 2.5 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Cholesterol | 20 MGM |
| Sodium | 310 MGM |
| Total Carbohydrate | 18 GRM |
| Dietary Fiber | 1 GRM |
| Sugars | 1 GRM |
| Protein | 8 GRM |
| Calcium | 2 % |
| Iron | 0 % |