Ingredients
Sesame Tahini Sauce (Water, Tahini [Roasted, Hulled and Ground Sesame Seeds], Olive Oil Onions, Organic Agave Syrup, Corn Starch, Garlic, Lemon Juice Concentrate, Parsley, Canola Oil, Cumin, Salt, Coriander, Oregano, Black Pepper), Cooked Falafel (Water, Chickpeas, Peas, Vegetable Oil [Soybean Oil and/or Canola Oil), Cabbage, Onion Flakes, Bread Crumbs [Wheat Flour, Salt, Yeast], Bulgur [Durum Wheat], Modified Potato Starch, Spices, Salt, Baking Powder [Corn Starch, Sodium Acid Pyrophosphate, Sodium Carbonated, Cooked Multigrains (Water, Brown Rice, Red Rice, Red Quinoa, Black Barley), Red Onions, Tomatoes, Chard, Kale, Spinach.
Claims
- Vegan
- Ancient Grains
- Plant Based
- Pescatarian
360 Calories Per Serving*
| Total Fat | 13 GRM |
| Saturated Fat | 1.5 GRM |
| Polyunsaturated Fat | 5 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Cholesterol | 0 MGM |
| Sodium | 600 MGM |
| Total Carbohydrate | 49 GRM |
| Dietary Fiber | 10 GRM |
| Sugars | 5 GRM |
| Protein | 11 GRM |
| Vitamin A | 6 % |
| Vitamin C | 8 % |
| Calcium | 6 % |
| Iron | 20 % |
Healthy Choice Power Bowls, Vegan, Falafel & Tahini - 9.6 Ounces
Ingredients
Sesame Tahini Sauce (Water, Tahini [Roasted, Hulled and Ground Sesame Seeds], Olive Oil Onions, Organic Agave Syrup, Corn Starch, Garlic, Lemon Juice Concentrate, Parsley, Canola Oil, Cumin, Salt, Coriander, Oregano, Black Pepper), Cooked Falafel (Water, Chickpeas, Peas, Vegetable Oil [Soybean Oil and/or Canola Oil), Cabbage, Onion Flakes, Bread Crumbs [Wheat Flour, Salt, Yeast], Bulgur [Durum Wheat], Modified Potato Starch, Spices, Salt, Baking Powder [Corn Starch, Sodium Acid Pyrophosphate, Sodium Carbonated, Cooked Multigrains (Water, Brown Rice, Red Rice, Red Quinoa, Black Barley), Red Onions, Tomatoes, Chard, Kale, Spinach.
Claims
- Vegan
- Ancient Grains
- Plant Based
- Pescatarian
360 Calories Per Serving*
| Total Fat | 13 GRM |
| Saturated Fat | 1.5 GRM |
| Polyunsaturated Fat | 5 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Cholesterol | 0 MGM |
| Sodium | 600 MGM |
| Total Carbohydrate | 49 GRM |
| Dietary Fiber | 10 GRM |
| Sugars | 5 GRM |
| Protein | 11 GRM |
| Vitamin A | 6 % |
| Vitamin C | 8 % |
| Calcium | 6 % |
| Iron | 20 % |