Ingredients
Choice Potatoes Cooked in Vegetable Oil (Contains one or more of the following: Corn, Cottonseed, Soybean), Salt and Seasoning Added. No preservatives added. Seasoning: Lactose, Sodium Diacetate, Salt, Malic Acid, Partially Hydrogenated Vegetable Oil (Contains one or more of the following: Soybean, Palm, Cottonseed) Sodium Citrate, with not more than 2% Silica Gel added as an Anti-Caking Agent.
Claims
- Gluten Free
- Pescatarian
- Kosher
150 Calories Per Serving*
| Total Fat | 9 GRM |
| Saturated Fat | 2.5 GRM |
| Polyunsaturated Fat | 4.5 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Cholesterol | 0 MGM |
| Sodium | 490 MGM |
| Total Carbohydrate | 16 GRM |
| Dietary Fiber | 1 GRM |
| Sugars | 1 GRM |
| Protein | 2 GRM |
| Vitamin A | 0 % |
| Vitamin C | 6 % |
| Calcium | 6 % |
| Iron | 0 % |
Herrs Potato Chips, Salt & Vinegar - 1 Ounce
Ingredients
Choice Potatoes Cooked in Vegetable Oil (Contains one or more of the following: Corn, Cottonseed, Soybean), Salt and Seasoning Added. No preservatives added. Seasoning: Lactose, Sodium Diacetate, Salt, Malic Acid, Partially Hydrogenated Vegetable Oil (Contains one or more of the following: Soybean, Palm, Cottonseed) Sodium Citrate, with not more than 2% Silica Gel added as an Anti-Caking Agent.
Claims
- Gluten Free
- Pescatarian
- Kosher
150 Calories Per Serving*
| Total Fat | 9 GRM |
| Saturated Fat | 2.5 GRM |
| Polyunsaturated Fat | 4.5 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Cholesterol | 0 MGM |
| Sodium | 490 MGM |
| Total Carbohydrate | 16 GRM |
| Dietary Fiber | 1 GRM |
| Sugars | 1 GRM |
| Protein | 2 GRM |
| Vitamin A | 0 % |
| Vitamin C | 6 % |
| Calcium | 6 % |
| Iron | 0 % |