Ingredients
Water, Tapioca Flour, Whole Grain Ivory Teff Flour, Whole Grain Millet Flour, Canola Oil, Soy Lecithin, Colloid Powder (Cellulose Gum, Maltodextrin, Carrageenan), contains less than 2% of each of the following: Guar Gum, Sea Salt, Honey, Aluminum free Leavening (Monocalcium Phosphate, Sodium Bicarbonate, Corn Starch), to maintain freshness (Sorbic Acid and Calcium Propionate).
Claims
- Gluten Free
- Vegetarian
- Non GMO
- No Artificial Colors
- No Artificial Flavors
- Only Naturally Sweetened
- Ancient Grains
- Pescatarian
190 Calories Per Serving*
| Total Fat | 6 g |
| Saturated Fat | 1.5 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Sodium | 340 mg |
| Total Carbohydrate | 33 g |
| Dietary Fiber | 3 g |
| Sugars | 1 g |
| Protein | 2 g |
| Vitamin A | 0 % |
| Vitamin C | 0 % |
| Calcium | 10 % |
| Iron | 10 % |
La Tortilla Factory Wraps, Wheat Free, Gluten Free, Ancient Grain, Ivory Teff - 13.96 Ounces
Ingredients
Water, Tapioca Flour, Whole Grain Ivory Teff Flour, Whole Grain Millet Flour, Canola Oil, Soy Lecithin, Colloid Powder (Cellulose Gum, Maltodextrin, Carrageenan), contains less than 2% of each of the following: Guar Gum, Sea Salt, Honey, Aluminum free Leavening (Monocalcium Phosphate, Sodium Bicarbonate, Corn Starch), to maintain freshness (Sorbic Acid and Calcium Propionate).
Claims
- Gluten Free
- Vegetarian
- Non GMO
- No Artificial Colors
- No Artificial Flavors
- Only Naturally Sweetened
- Ancient Grains
- Pescatarian
190 Calories Per Serving*
| Total Fat | 6 g |
| Saturated Fat | 1.5 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Sodium | 340 mg |
| Total Carbohydrate | 33 g |
| Dietary Fiber | 3 g |
| Sugars | 1 g |
| Protein | 2 g |
| Vitamin A | 0 % |
| Vitamin C | 0 % |
| Calcium | 10 % |
| Iron | 10 % |