Ingredients
Blanched Linguine (Water, Semolina, Wheat Gluten), Broccoli, Shrimp (Water, Salt, Sodium Phosphates), Water, Red Peppers, 2% or less of Butter (Cream, Salt), White Wine, Garlic Puree, Onions, Modified Cornstarch, Soybean Oil, Salt, Lemon Juice Concentrate, Dehydrated Garlic, Spices, Shrimp Flavor (Maltodextrin, Salt, Scallop Extract, Sodium Phosphate, Cornstarch, Shrimp Extract, Natural Flavor, Soy Lecithin), Yeast Extract, Seasoning (Maltodextrin, Flavor, Enzyme Modified Butterfat).
Claims
- No Artificial Colors
- No Artificial Flavors
- No Artificial Preservatives
290 Calories Per Serving*
| Total Fat | 6 g |
| Saturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Cholesterol | 60 mg |
| Sodium | 780 mg |
| Total Carbohydrate | 44 g |
| Dietary Fiber | 3 g |
| Sugars | 4 g |
| Protein | 16 g |
| Vitamin A | 20 % |
| Vitamin C | 70 % |
| Calcium | 6 % |
| Iron | 10 % |
Lean Cuisine Lemon Garlic Shrimp - 12 Ounces
Ingredients
Blanched Linguine (Water, Semolina, Wheat Gluten), Broccoli, Shrimp (Water, Salt, Sodium Phosphates), Water, Red Peppers, 2% or less of Butter (Cream, Salt), White Wine, Garlic Puree, Onions, Modified Cornstarch, Soybean Oil, Salt, Lemon Juice Concentrate, Dehydrated Garlic, Spices, Shrimp Flavor (Maltodextrin, Salt, Scallop Extract, Sodium Phosphate, Cornstarch, Shrimp Extract, Natural Flavor, Soy Lecithin), Yeast Extract, Seasoning (Maltodextrin, Flavor, Enzyme Modified Butterfat).
Claims
- No Artificial Colors
- No Artificial Flavors
- No Artificial Preservatives
290 Calories Per Serving*
| Total Fat | 6 g |
| Saturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Cholesterol | 60 mg |
| Sodium | 780 mg |
| Total Carbohydrate | 44 g |
| Dietary Fiber | 3 g |
| Sugars | 4 g |
| Protein | 16 g |
| Vitamin A | 20 % |
| Vitamin C | 70 % |
| Calcium | 6 % |
| Iron | 10 % |