Ingredients
Whole Grain Irish Oats, Sugar, Dehydrated Apples (Treated with Sodium Sulfite to Promote Color Retention), Cinnamon, Salt, Natural Flavors, Calcium Carbonate (a Source of Calcium), Guar Gum, Mono- and Diglycerides, Ferric Phosphate (a Source of Iron), Niacinamide (One of the B Vitamins), Pyridoxine Hydrochloride (Vitamin B6)(One of the B Vitamins), Riboflavin (One of the B Vitamins), Vitamin A Palmitate, Thiamin Mononitrate (One of the B Vitamins), Folic Acid (One of the B Vitamins).
Claims
- Whole Grains
- Kosher
200 Calories Per Serving*
| Total Fat | 2 GRM |
| Saturated Fat | 0.5 GRM |
| Polyunsaturated Fat | 0.5 g |
| Monounsaturated Fat | 0.5 g |
| Cholesterol | 0 MGM |
| Sodium | 290 MGM |
| Total Carbohydrate | 42 GRM |
| Dietary Fiber | 3 GRM |
| Sugars | 21 GRM |
| Protein | 3 GRM |
| Vitamin A | 20 % |
| Vitamin C | 0 % |
| Calcium | 10 % |
| Iron | 20 % |
McCanns Imported Apple Cinnamon Quick & Easy Steel Cut Irish Oatmeal - 1.9 Ounces
Ingredients
Whole Grain Irish Oats, Sugar, Dehydrated Apples (Treated with Sodium Sulfite to Promote Color Retention), Cinnamon, Salt, Natural Flavors, Calcium Carbonate (a Source of Calcium), Guar Gum, Mono- and Diglycerides, Ferric Phosphate (a Source of Iron), Niacinamide (One of the B Vitamins), Pyridoxine Hydrochloride (Vitamin B6)(One of the B Vitamins), Riboflavin (One of the B Vitamins), Vitamin A Palmitate, Thiamin Mononitrate (One of the B Vitamins), Folic Acid (One of the B Vitamins).
Claims
- Whole Grains
- Kosher
200 Calories Per Serving*
| Total Fat | 2 GRM |
| Saturated Fat | 0.5 GRM |
| Polyunsaturated Fat | 0.5 g |
| Monounsaturated Fat | 0.5 g |
| Cholesterol | 0 MGM |
| Sodium | 290 MGM |
| Total Carbohydrate | 42 GRM |
| Dietary Fiber | 3 GRM |
| Sugars | 21 GRM |
| Protein | 3 GRM |
| Vitamin A | 20 % |
| Vitamin C | 0 % |
| Calcium | 10 % |
| Iron | 20 % |