Ingredients
Certified Organic Chia Powder (Salvia Hispanica)
Claims
- Gluten Free
- Organic
- Vegan
- Vegetarian
- Non GMO
- No Artificial Colors
- No Artificial Flavors
- No Artificial Preservatives
- Vital Clean
- Unsweetened
- Ancient Grains
- Super Foods Core
- Paleo
- Plant Based
- FODMAP
- Keto
- Whole Thirty Friendly
- Pescatarian
60 Calories Per Serving*
| Total Fat | 4 g |
| Saturated Fat | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Sodium | 0 mg |
| Total Carbohydrate | 4 g |
| Dietary Fiber | 3 g |
| Protein | 2 g |
| Calcium | 6 % |
| Iron | 6 % |
Certified Organic
Navitas
Navitas Chia Powder, Organic - 8 Ounces
Net Wt 0.53 lb
Sorry, this item is not available in your area.
Let's see if this item is available in your area..
Ingredients
Certified Organic Chia Powder (Salvia Hispanica)
Claims
- Gluten Free
- Organic
- Vegan
- Vegetarian
- Non GMO
- No Artificial Colors
- No Artificial Flavors
- No Artificial Preservatives
- Vital Clean
- Unsweetened
- Ancient Grains
- Super Foods Core
- Paleo
- Plant Based
- FODMAP
- Keto
- Whole Thirty Friendly
- Pescatarian
60 Calories Per Serving*
| Total Fat | 4 g |
| Saturated Fat | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Sodium | 0 mg |
| Total Carbohydrate | 4 g |
| Dietary Fiber | 3 g |
| Protein | 2 g |
| Calcium | 6 % |
| Iron | 6 % |