Ingredients
Light Tuna, Cayenne Pepper Sauce (Aged Cayenne Red Peppers, Vinegar, Water, Salt, Garlic Powder), Buffalo Sauce (Water, Hot Sauce Powder [Aged Cayenne Red Peppers, Maltodextrin, Vinegar, Salt, Garlic], Natural Flavor, Salt, Yeast Extract, Paprika, Garlic Powder, Citric Acid, Extractives of Paprika, Sodium Diacetate, Spices), Vinegar, Water, Modified Corn Starch, Xanthan Gum, Citrus Fiber.
Claims
- Gluten Free
- Unsweetened
- Pescatarian
- Kosher
70 Calories Per Serving*
| Total Fat | 1 GRM |
| Saturated Fat | 0.5 GRM |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Cholesterol | 30 MGM |
| Sodium | 620 MGM |
| Total Carbohydrate | 1 GRM |
| Dietary Fiber | 0.5 GRM |
| Sugars | 0 GRM |
| Protein | 15 GRM |
| Calcium | 0 % |
| Iron | 2 % |
StarKist Bold Seasoned Premium Hot Buffalo Tuna - 2.6 Ounces
Ingredients
Light Tuna, Cayenne Pepper Sauce (Aged Cayenne Red Peppers, Vinegar, Water, Salt, Garlic Powder), Buffalo Sauce (Water, Hot Sauce Powder [Aged Cayenne Red Peppers, Maltodextrin, Vinegar, Salt, Garlic], Natural Flavor, Salt, Yeast Extract, Paprika, Garlic Powder, Citric Acid, Extractives of Paprika, Sodium Diacetate, Spices), Vinegar, Water, Modified Corn Starch, Xanthan Gum, Citrus Fiber.
Claims
- Gluten Free
- Unsweetened
- Pescatarian
- Kosher
70 Calories Per Serving*
| Total Fat | 1 GRM |
| Saturated Fat | 0.5 GRM |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Cholesterol | 30 MGM |
| Sodium | 620 MGM |
| Total Carbohydrate | 1 GRM |
| Dietary Fiber | 0.5 GRM |
| Sugars | 0 GRM |
| Protein | 15 GRM |
| Calcium | 0 % |
| Iron | 2 % |