Ingredients
Whole Wheat Flour, Water, Unbleached Enriched Wheat Flour [Flour, Malted Barley Flour, Reduced Iron, Niacin, Thiamin Mononitrate (Vitamin B1), Riboflavin (Vitamin B2), Folic Acid], Sugar, Flaxseed, Yeast, Bulgur Wheat, Wheat Gluten, Almonds (Nuts), Molasses, Hazelnuts (Filberts), Soybean Oil, Salt, Sesame Seeds, Mono- and Diglycerides, Calcium Propionate (preservative), Grain Vinegar, Datem, Calcium Sulfate, Citric Acid, Caramel Color, Natural Black Walnut Flavor, Soy Lecithin, Nonfat Milk.
Claims
- No Artificial Colors
- No Artificial Flavors
- Only Naturally Sweetened
- Ancient Grains
- Super Foods Core
- Whole Grains
120 Calories Per Serving*
| Total Fat | 1.5 GRM |
| Saturated Fat | 0 GRM |
| Polyunsaturated Fat | 1.5 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Cholesterol | 0 MGM |
| Sodium | 150 MGM |
| Total Carbohydrate | 21 GRM |
| Dietary Fiber | 1 GRM |
| Sugars | 3 GRM |
| Protein | 4 GRM |
| Vitamin A | 0 % |
| Vitamin C | 0 % |
| Calcium | 4 % |
| Iron | 6 % |
Arnold Bread, Oatmeal - 1 Loaf
Ingredients
Whole Wheat Flour, Water, Unbleached Enriched Wheat Flour [Flour, Malted Barley Flour, Reduced Iron, Niacin, Thiamin Mononitrate (Vitamin B1), Riboflavin (Vitamin B2), Folic Acid], Sugar, Flaxseed, Yeast, Bulgur Wheat, Wheat Gluten, Almonds (Nuts), Molasses, Hazelnuts (Filberts), Soybean Oil, Salt, Sesame Seeds, Mono- and Diglycerides, Calcium Propionate (preservative), Grain Vinegar, Datem, Calcium Sulfate, Citric Acid, Caramel Color, Natural Black Walnut Flavor, Soy Lecithin, Nonfat Milk.
Claims
- No Artificial Colors
- No Artificial Flavors
- Only Naturally Sweetened
- Ancient Grains
- Super Foods Core
- Whole Grains
120 Calories Per Serving*
| Total Fat | 1.5 GRM |
| Saturated Fat | 0 GRM |
| Polyunsaturated Fat | 1.5 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Cholesterol | 0 MGM |
| Sodium | 150 MGM |
| Total Carbohydrate | 21 GRM |
| Dietary Fiber | 1 GRM |
| Sugars | 3 GRM |
| Protein | 4 GRM |
| Vitamin A | 0 % |
| Vitamin C | 0 % |
| Calcium | 4 % |
| Iron | 6 % |