Ingredients
Enriched Flour (Wheat Flour, Niacin, Reduced Iron, Vitamin B1 [Thiamin Mononitrate], Vitamin B2 [Riboflavin], Folic Acid), Soybean Oil (with TBHQ for Freshness), Modified Corn Starch, Dried Potatoes, White Cheddar Cheese (Milk, Cheese Cultures, Salt, Enzymes), Contains 2% or Less of Salt, Oat Fiber, Sugar, Cheddar Cheese (Milk, Cheese Cultures, Salt, Enzymes), Monosodium Glutamate, Whey, Onion Powder, Sour Cream (Cream, Nonfat Milk, Cultures), Lactic Acid, Citric Acid, Buttermilk, Dextrose, Paprika Extract Color, Annatto Extract Color, Soy Lecithin, Garlic Powder, Cultured Nonfat Milk, Disodium Inosinate, Disodium Guanylate, Natural Flavor, Turmeric Extract Color.
Claims
- Pescatarian
- Kosher
150 Calories Per Serving*
| Total Fat | 8 GRM |
| Saturated Fat | 1.5 GRM |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Cholesterol | 5 MGM |
| Sodium | 250 MGM |
| Total Carbohydrate | 19 GRM |
| Dietary Fiber | 1 GRM |
| Sugars | 1 GRM |
| Protein | 2 GRM |
| Calcium | 0 % |
| Iron | 2 % |
Cheez-It Double Cheese Cheesy Baked Chips Family Size - 12 Ounces
Ingredients
Enriched Flour (Wheat Flour, Niacin, Reduced Iron, Vitamin B1 [Thiamin Mononitrate], Vitamin B2 [Riboflavin], Folic Acid), Soybean Oil (with TBHQ for Freshness), Modified Corn Starch, Dried Potatoes, White Cheddar Cheese (Milk, Cheese Cultures, Salt, Enzymes), Contains 2% or Less of Salt, Oat Fiber, Sugar, Cheddar Cheese (Milk, Cheese Cultures, Salt, Enzymes), Monosodium Glutamate, Whey, Onion Powder, Sour Cream (Cream, Nonfat Milk, Cultures), Lactic Acid, Citric Acid, Buttermilk, Dextrose, Paprika Extract Color, Annatto Extract Color, Soy Lecithin, Garlic Powder, Cultured Nonfat Milk, Disodium Inosinate, Disodium Guanylate, Natural Flavor, Turmeric Extract Color.
Claims
- Pescatarian
- Kosher
150 Calories Per Serving*
| Total Fat | 8 GRM |
| Saturated Fat | 1.5 GRM |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Cholesterol | 5 MGM |
| Sodium | 250 MGM |
| Total Carbohydrate | 19 GRM |
| Dietary Fiber | 1 GRM |
| Sugars | 1 GRM |
| Protein | 2 GRM |
| Calcium | 0 % |
| Iron | 2 % |