Ingredients
Enriched Unbleached Wheat Flour (Wheat Flour, Malted Barley Flour, Niacin, Reduced Iron, Thiamin Mononitrate, Riboflavin and Folic Acid), Water, Sugar, Nonfat Dry Milk, Honey, Yeast, Vegetable Oil (Canola and/or Soy), Contains 2% or Less of Each of the Following: Salt, Vital Wheat Gluten, Xanthan Gum, Dough Conditioner (Ascorbic Acid), Cultured Wheat Flour, Calcium Sulfate (Source of Calcium), Enzymes, Soy Flour.
Claims
- Low Fat
- No Artificial Colors
- No Artificial Preservatives
- Vital Clean
- Pescatarian
110 Calories Per Serving*
| Total Fat | 1.5 GRM |
| Saturated Fat | 0 GRM |
| Polyunsaturated Fat | 0.5 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Cholesterol | 0 MGM |
| Sodium | 130 MGM |
| Total Carbohydrate | 21 GRM |
| Dietary Fiber | 1 GRM |
| Sugars | 4 GRM |
| Protein | 4 GRM |
| Vitamin A | 0 % |
| Vitamin C | 0 % |
| Calcium | 6 % |
| Iron | 6 % |
Franz Cannon Beach Milk & Honey Bread - 24 Ounces
Ingredients
Enriched Unbleached Wheat Flour (Wheat Flour, Malted Barley Flour, Niacin, Reduced Iron, Thiamin Mononitrate, Riboflavin and Folic Acid), Water, Sugar, Nonfat Dry Milk, Honey, Yeast, Vegetable Oil (Canola and/or Soy), Contains 2% or Less of Each of the Following: Salt, Vital Wheat Gluten, Xanthan Gum, Dough Conditioner (Ascorbic Acid), Cultured Wheat Flour, Calcium Sulfate (Source of Calcium), Enzymes, Soy Flour.
Claims
- Low Fat
- No Artificial Colors
- No Artificial Preservatives
- Vital Clean
- Pescatarian
110 Calories Per Serving*
| Total Fat | 1.5 GRM |
| Saturated Fat | 0 GRM |
| Polyunsaturated Fat | 0.5 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Cholesterol | 0 MGM |
| Sodium | 130 MGM |
| Total Carbohydrate | 21 GRM |
| Dietary Fiber | 1 GRM |
| Sugars | 4 GRM |
| Protein | 4 GRM |
| Vitamin A | 0 % |
| Vitamin C | 0 % |
| Calcium | 6 % |
| Iron | 6 % |